ARMY OF AMERICA

M1 Abrams

M1 Abrams — podstawowy czołg średni Armii Stanów Zjednoczonych. Jego produkcja rozpoczęła się w roku 1980 i nie jest on już produkowany. Zamiast tego czołgi M1 są stale modernizowane, a starsze wersje pojazdu doprowadzane do standardu M1A2. Abrams występuje w pięciu wersjach: M1, M1A1, M1A1+, M1A1HA, M1A2. Czołg został nazwany imieniem generała Creightona Abramsa - dowódcy 37 Batalionu Pancernego Armii Stanów Zjednoczonych.

Historia produkcji

M1 został zaprojektowany przez Korporację General Dynamics, a do służby w Armii Stanów Zjednoczonych trafił po raz pierwszy w 1980 roku. Czołg skonstruowano w układzie klasycznym wieżowym z tylnym napedem. Pod względem ogólnej budowy (w tym pancerza) jest bardzo zbliżony do niemieckiego Leoparda 2, którego produkcję seryjną rozpoczęto kilka lat wcześniej. W roku 1985 została wprowadzona ulepszona wersja M1 - M1A1 która ze względu na brak możliwości opracowania wystarczająco wytrzymałego działa przez przemysł SZA została wyposażona w 120 mm działo gładkolufowe opracowane przez niemieckie zakłady Rheinmetall. Ulepszony pancerz o podwyższonej wytrzymałości oraz system ochrony ABC. Kolejną modyfikacją jest M1A1HA (później trochę zmodernizowana wersja M1A2), który został wyposażony w elektroniczny system kierowania ogniem FCEU z bezpiecznym dla oka dalmierzem laserowym; wewnętrzny system informacyjny IVIS; dodatkowy termowizjer dowódcy; system nawigacyjny oraz ulepszone podzespoły elektroniczne i, co najważniejsze, zubożony uran w pancerzu. Armia zmodernizowała wszystkie starsze M1 i M1A1 do wersji M1A1HA bądź M1A2. Obecnie tylko Piechota Morska używa nieulepszonych czołgów w konfiguracji M1A1. W roku 1999 został rozpoczęty program modernizacji elektroniki (i innych podzespołów) czołgów M1A2 zwany SEP. Podczas operacji Pustynna Tarcza (Desert Shield) i Pustynna Burza (Desert Storm) oraz na potrzeby konfliktu w Bośni i Hercegowinie, pancerz niektórych M1 został zmodyfikowany. Jeśli jest to wymagane, Abrams może być wyposażony w trał przeciwminowy (czyli pług). Konstrukcja M1 służy także jako podstawa dla bojowego pojazdu inżynieryjnego Grizzly lub dla mostu samobieżnego Wolverine. Zostało wyprodukowanych ponad 8800 sztuk czołgów typu M1 i M1A1. Istnieje wiele wariantów eksportowych, posiadających różne modyfikacje (silnik diesla, zmodyfikowane opancerzenie).

Służba

Abrams pozostawał nieprzetestowany w warunkach bojowych do operacji "Pustynna Burza". Około 1800 czołgów M1A1 zostało wysłanych do Arabii Saudyjskiej, gdzie udało im się zniszczyć wiele Irackich T-55 głównie dzięki panicznej ucieczce Irakijczyków przed szarżującymi wojskami NATO. Oraz nieliczne T-72, których większość została zniszczona przez lotnictwo dzięki przewadze w powietrzu. Zważywszy na tak specyficzną strategie wojsk irackich, ich poziom wyszkolenia oraz posiadanie najstarszych wersji radzieckich czołgów i amunicji, nie można w sposób nie budzący wątpliwości porównać Abramsa do T-72. Jedynie 19 Abramsów zostało wyłączonych ze służby z powodu uszkodzeń odniesionych w boju (nie było ofiar wśród załogi oprócz jednego przypadku podczas ostrzału dwóch Abramsów nawzajem, ale żaden z nich nie został o dziwo poważnie uszkodzony; wtedy zginął jeden żołnierz). Czołg typu M1 okazał się zdolny do ostrzału wrogich jednostek z odległości przekraczającej 3000 m. M1 został ponownie użyty w roku 2003, gdy siły amerykańskie dokonały inwazji na Irak i obaliły dotychczasowego przywódcę - Saddama Husseina. W trakcie kampanii o kolejne 10 lat nowocześniejsze Abrams starły się ponownie z czołgami T-72 z początku lat 80 XX wieku. I co nie może być zaskoczeniem wykazał się w starciu z takim przeciwnikiem wysoką wydajnością i elastycznością. Jak poprzednio, nie odnotowano większych strat w załogach Abramsów, których przyczyną byłby ogień nieprzyjaciela, jeśli już to sojusznika. Jednakże 29 października 2003 zginęło dwóch amerykańskich żołnierzy, a jeden został ranny w wyniku uszkodzenia czołgu przez iracką minę, która najprawdopodobniej została wzmocniona dodatkowymi materiałami wybuchowymi w celu zwiększenia jej mocy. Były to pierwsze odnotowane ofiary wśród członków załóg Abramsów wynikłe w trakcie prowadzenia walk i ognia nieprzyjaciela. 27 listopada 2004 w wyniku wybuchu w pobliżu czołgu niezmiernie silnego ładunku-pułapki, złożonego z połączenia 3 pocisków L15 155 mm (o całkowitej masie materiału wybuchowego wynoszącej 34,5 kg), jeden z Abramsów został zniszczony, a jego kierowca zginął. Pozostałym członkom załogi udało się uciec z wraku. Żaden Abrams nie został nigdy zniszczony w wyniku trafienia z wrogiego czołgu. Jednakże pewna liczba została uszkodzona w zasadzkach przy użyciu granatników przeciwpancernych oraz ppk krótkiego zasięgu (jak np. rosyjski RPG-7, RPG-18 lub AT-14 "Kornet"). Poza tym, podczas operacji Pustynna Burza kilka Abramsów zostało omyłkowo trafionych przez rakiety AGM-114 Hellfire wystrzelone z amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache, ale nic im się nie stało - zostały jedynie uszkodzone, a załogi się uratowały.

Firing abrams
Strona główna
Pistolety
M9
Usp
Desert eagle
Karabiny szturmowe
M4
M14
M16
XM8
Pistolety maszynowe
M10
Colt SMG
Karabiny snajperskie
Barrett M82
M107
M110SASS
Czołgi
M41
M551
M46
M47
M48
M60
M1 Abrams
M103
Artyleria samobieżna
M109
M110
M270 MLRS
Transportery opancerzone
M113
Cougar
Pojazdy przeciwlotnicze
M1097 Avenger
M163 VADS
Bojowe wozy piechoty
M2
M3
LAV-25
Stryker
Samoloty
F-16
Harier
Harier II
Airborne Laser
inne
M249 Saw
Minigun
Vulcan